ketabkhaneh
ketabkhaneh

«به‌دست آوردن عادت به خواندن، ساختن پناهگاهی برای خود از تقریباً تمام بدبختی‌های زندگی است.» - دبلیو سامرست موام

جایی بعد از «کاهش وزن»، «به تعویق انداختن» و «عاشق شدن»، «بیشتر بخوانید» یکی از اهداف اصلی است که بسیاری از افراد برای خود تعیین می‌کنند. و به درستی: یک کتاب خوب می‌تواند بسیار رضایت‌بخش باشد، می‌تواند چیزهایی فراتر از افق‌های روزانه‌تان را به شما بیاموزد، و می‌تواند شخصیت‌هایی را چنان زنده خلق کند که احساس می‌کنید واقعاً آنها را می‌شناسید.

اگر خواندن عادتی است که می‌خواهید آن را به کار بگیرید، راه‌های مختلفی برای پرورش آن وجود دارد.

14 راه برای پرورش عادت مطالعه مادام العمر

«به‌دست آوردن عادت به خواندن، ساختن پناهگاهی برای خود از تقریباً تمام بدبختی‌های زندگی است.» - دبلیو سامرست موام

جایی بعد از «کاهش وزن»، «به تعویق انداختن» و «عاشق شدن»، «بیشتر بخوانید» یکی از اهداف اصلی است که بسیاری از افراد برای خود تعیین می‌کنند. و به درستی: یک کتاب خوب می‌تواند بسیار رضایت‌بخش باشد، می‌تواند چیزهایی فراتر از افق‌های روزانه‌تان را به شما بیاموزد، و می‌تواند شخصیت‌هایی را چنان زنده خلق کند که احساس می‌کنید واقعاً آنها را می‌شناسید.

 

اگر خواندن عادتی است که می‌خواهید آن را به کار بگیرید، راه‌های مختلفی برای پرورش آن وجود دارد.

 

اول، متوجه شوید که اگر کتاب خوبی دارید، خواندن بسیار لذت بخش است. اگر کتاب بدی دارید (یا کتابی بسیار دشوار) و خودتان را مجبور به انجام آن می کنید، به نظر یک کار طاقت فرسا می رسد. اگر چند روز متوالی این اتفاق افتاد، کتاب را رها کنید و کتابی را پیدا کنید که واقعاً دوستش دارید.

 

به غیر از آن، این نکات را برای ایجاد عادت مطالعه در طول زندگی امتحان کنید:

 

1. زمان ها را تنظیم کنید

باید در طول روز چند زمان مشخص داشته باشید که حداقل 5 تا 10 دقیقه مطالعه کنید. این مواقعی هستند که شما بدون توجه به هر اتفاقی می خوانید - محرک هایی که هر روز اتفاق می افتد. به عنوان مثال، خواندن را در هنگام صبحانه و ناهار (و حتی شام اگر تنها می خورید) عادت کنید. و اگر همچنین هر بار که روی قوطی می‌نشینید، و زمانی که به رختخواب می‌روید، مطالعه می‌کنید، اکنون چهار بار در روز دارید که هر کدام ۱۰ دقیقه مطالعه می‌کنید – یا ۴۰ دقیقه در روز. این یک شروع عالی است و به خودی خود یک عادت خواندن روزانه عالی خواهد بود. اما کارهای بیشتری وجود دارد که می توانید انجام دهید.

 

2. همیشه یک کتاب همراه داشته باشید

هر جا که می روی، یک کتاب با خودت ببر. وقتی از خانه بیرون می روم، همیشه مطمئن می شوم که حداقل گواهینامه رانندگی، کلید و کتابم را داشته باشم. کتاب با من در ماشین می ماند، و من آن را به دفتر کار، قرار ملاقات ها و تقریباً هرجا که می روم می برم، مگر اینکه بدانم قطعاً نمی خواهم بخوانم (مثل یک فیلم). اگر زمانی است که باید منتظر بمانید (مثلاً در مطب پزشک یا DMV)، کتاب خود را بیرون بیاورید و بخوانید. راهی عالی برای گذراندن زمان

 

3. یک لیست تهیه کنید

فهرستی از تمام کتاب های بزرگی که می خواهید بخوانید داشته باشید. شما می توانید این را در دفترچه یادداشت جیبی، در صفحه اصلی شخصی خود، در ویکی شخصی خود، در هر کجا که هستید نگه دارید. هر زمان که در مورد یک کتاب خوب شنیدید، حتما به آن اضافه کنید. یک لیست در حال اجرا داشته باشید و آنهایی را که خوانده اید خط بزنید.

 

ترفند فنی: یک حساب جیمیل برای لیست کتاب های خود ایجاد کنید و هر بار که در مورد یک کتاب خوب می شنوید آدرس را ایمیل کنید. اکنون صندوق ورودی شما لیست خواندن شما خواهد بود. وقتی کتابی را می‌خوانید، آن را در قسمت «انجام شد» ثبت کنید. اگر بخواهید، حتی می‌توانید به پیام (به همان آدرس) با یادداشت‌هایی درباره کتاب پاسخ دهید، و آن‌ها در همان رشته مکالمه قرار می‌گیرند، بنابراین اکنون حساب Gmail شما گزارش خواندن شما نیز است.

 

4. یک مکان آرام پیدا کنید

جایی در خانه خود پیدا کنید که بتوانید روی یک صندلی راحت بنشینید (دراز نکشید مگر اینکه می خواهید بخوابید) و با یک کتاب خوب بدون وقفه بچرخید. نباید هیچ تلویزیون یا کامپیوتری در نزدیکی صندلی وجود داشته باشد تا حواس‌پرتی را به حداقل برسانید، و هیچ موسیقی یا اعضای خانواده/هم اتاقی‌های پر سر و صدا نداشته باشید. اگر چنین مکانی ندارید، یکی ایجاد کنید.

 

5. تلویزیون/اینترنت را کاهش دهید

اگر واقعاً می خواهید بیشتر بخوانید، سعی کنید مصرف تلویزیون یا اینترنت را کاهش دهید. این ممکن است برای بسیاری از افراد دشوار باشد. با این حال، هر دقیقه ای که اینترنت/تلویزیون را کاهش می دهید، می توانید از آن برای مطالعه استفاده کنید. این می تواند ساعت ها زمان برای خواندن کتاب ایجاد کند.

 

6. برای فرزندتان بخوانید

اگر بچه دارید، باید برای آنها بخوانید. ایجاد عادت مطالعه در کودکان شما بهترین راه برای اطمینان از اینکه آنها وقتی بزرگ شدند کتابخوان خواهند بود ... و به آنها کمک می کند تا در زندگی نیز موفق باشند. چند کتاب عالی برای کودکان پیدا کنید و برای آنها بخوانید. در عین حال، عادت مطالعه را در خود پرورش می دهید ... و همچنین زمان با کیفیتی را با کودک خود می گذرانید.

 

7. ثبت گزارش نگه دارید

مشابه فهرست خواندن، این گزارش باید نه تنها عنوان و نویسنده کتاب‌هایی را که می‌خوانید، بلکه تاریخ شروع و پایان آنها را در صورت امکان داشته باشد. حتی بهتر از آن، یک یادداشت در کنار هر یک از نظرات خود در مورد کتاب قرار دهید. بسیار لذت بخش است که بعد از چند ماه به فهرست برگردید و همه کتاب های عالی را که خوانده اید ببینید.

 

8. به کتاب فروشی های دست دوم بروید

مکان مورد علاقه من برای رفتن، یک کتابفروشی با تخفیف است که تمام کتاب های قدیمی ام را در آن جا می گذارم (معمولاً چند جعبه کتاب برمی دارم) و برای کتاب های دست دومی که در فروشگاه پیدا می کنم تخفیف زیادی دریافت می کنم. من معمولاً فقط چند دلار برای یک دوجین یا بیشتر کتاب خرج می‌کنم، بنابراین اگرچه زیاد مطالعه می‌کنم، کتاب‌ها هزینه زیادی ندارند. و مرور کتاب های جدیدی که مردم اهدا کرده اند بسیار سرگرم کننده است. سفر خود به یک فروشگاه کتاب دست دوم را به یک چیز عادی تبدیل کنید.

 

9. روز کتابخانه داشته باشید

البته حتی ارزانتر از یک کتابفروشی دست دوم، یک کتابخانه است. آن را به یک سفر هفتگی تبدیل کنید.

 

10. کتاب های سرگرم کننده و جذاب بخوانید.

کتاب‌هایی را پیدا کنید که واقعاً شما را جذب می‌کنند و شما را ادامه می‌دهند. حتی اگر شاهکارهای ادبی نباشند، شما را وادار به خواندن می کنند - و هدف اینجاست. بعد از اینکه عادت خواندن را در خود پرورش دادید، می توانید به سراغ تفاوت های بیشتری بروید

 

چیزهای جالب، اما در حال حاضر، به دنبال چیزهای سرگرم کننده و جذاب بروید. استفن کینگ، جان گریشام، تام کلنسی، رابرت لودلوم، نورا رابرتز، سو گرافتون، دن براون ... همه این نویسندگان محبوب به دلایلی محبوب هستند - آنها داستان های عالی را روایت می کنند. چیزهای دیگری که ممکن است دوست داشته باشید: وونگات، ویلیام گیبسون، داگلاس آدامز، نیک هورنبی، تروانیان، آن پچت، تری پرچت، تری مک میلان، اف. اسکات فیتزجرالد. همه داستان نویسان عالی

 

11. آن را لذت بخش کنید

زمان مطالعه خود را زمان مورد علاقه خود در روز قرار دهید. هنگام مطالعه، مقداری چای یا قهوه خوب میل کنید، یا نوع دیگری از آن را میل کنید. با یک پتو خوب روی یک صندلی راحت بنشینید. هنگام طلوع یا غروب خورشید یا در ساحل مطالعه کنید.

 

12. آن را وبلاگ کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد عادت، قرار دادن آن در وبلاگتان است. اگر ندارید، یکی بسازید. رایگان است. از خانواده‌تان بخواهید به آنجا بروند و به شما پیشنهاد کتاب بدهند و درباره کتاب‌هایی که می‌خوانید نظر بدهید. شما را در قبال اهدافتان مسئول نگه می دارد.

 

13. هدف بلندی تعیین کنید

به خودتان بگویید که می خواهید امسال 50 کتاب (یا تعداد دیگری مانند آن) بخوانید. سپس برای انجام آن تلاش کنید. فقط مطمئن شوید که هنوز از خواندن لذت می برید - آن را به یک کار طاقت فرسا تبدیل نکنید.

 

14. یک ساعت مطالعه یا روز مطالعه داشته باشید

 

اگر شب‌ها تلویزیون یا اینترنت را خاموش کنید، می‌توانید یک ساعت مشخص (شاید درست بعد از شام) داشته باشید که شما و شاید همه اعضای خانواده‌تان هر شب مطالعه کنید. یا می‌توانید یک روز مطالعه انجام دهید، زمانی که شما (و باز هم، سایر اعضای خانواده‌تان اگر بتوانید آنها را مجبور کنید به شما ملحق شوند) تقریباً تمام روز را مطالعه کنید. فوق العاده سرگرم کننده است

تبلیغ 1
تبلیغ 1

پشتیبان آنلاین در ایتا

پشتیبان آنلاین در روبیکا

پشتیبان آنلاین در سروش

پشتیبان آنلاین در ای‌گپ

Back to Top

Template Design:Dima Group